Σχετικά με εμάς

Ο Σύλλογος Γονέων & Φίλων Ατόμων με Αναπηρία ιδρύθηκε με σκοπό την προάσπιση των συμφερόντων των ατόμων με οποιαδήποτε αναπηρία.

Ο Σύλλογος Γονέων, Φίλων & Κηδεμόνων Ατόμων με Αναπηρία «Η Στοργή» ιδρύθηκε το Μάρτιο του 1992 με σκοπό την προαγωγή των συμφερόντων των παιδιών με αναπηρίες και τη συμπαράσταση στα προβλήματά τους. Η δράση του συλλόγου ξεκίνησε με την καταγραφή των περιπτώσεων που θα μπορούσαν να παρακολουθήσουν την 1ή βαθμίδα εκπαίδευσης και με παρέμβαση στο Υπουργείο Παιδείας εγκρίθηκε η ίδρυση διθέσιου Ειδικού Δημοτικού Σχολείου στην Ηγουμενίτσα. Το 1998 και ενώ ολοκληρώθηκε η κλινική αξιολόγηση του συνόλου των περιπτώσεων των ατόμων με αναπηρία, ξεκίνησαν οι δράσεις για την ίδρυση Κέντρου Δημιουργικής Απασχόλησης, το οποίο θα κάλυπτε τις ανάγκες των αποφοίτων του Ειδικού Δημοτικού. Το «Εργαστήρι» άρχισε τη λειτουργία του τον Ιανουάριο του 2000.

Στο Σύλλογο «Στοργή» εκπροσωπούνται όλες οι κατηγορίες των Ατόμων με Αναπηρία (τυφλοί, παραπληγικοί, άτομα με κινητικές αναπηρίες, κωφοί κλπ).

Στόχοι του Συλλόγου «Στοργή» είναι η δημιουργία Ειδικού Κέντρου Επαγγελματικής Κατάρτισης που θα καλύπτει τις ανάγκες όλης της Θεσπρωτίας καθώς και Ημερήσιο Κέντρο Αυτόνομης Διαβίωσης.

Ο Σύλλογος

Δέλκου Αφροδίτη ( Πρόεδρος )

Γκίνη Μαρία ( Αντιπρόεδρος )

Ελπινίκη Αθανασίου (Γραμματέας )